Semizotunun Faydaları

Semizotu, Omega-3, demir, bakır, manganez, C ve D vitaminleri bakımından zengin bir bitkidir. Semizotunun iyisi tarlalarda yabani olarak yetişenidir. Madenî tuzlar ve vitaminlerce çok zengin olan semizotundan tam istifade için salata olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Eğer pişirilerek tüketilmek isteniyorsa bu durumda gıda değerlerini büyük ölçüde kaybedeceği için mümkün oldukça hafif bir şekilde pişirilmelidir.

Semizotu yere yakın bir sebzedir. Bu sebeple topraklı olabilme ihtimaline karşı iyice yıkanmalı ve sirkeli suda bekletilmelidir. Semizotunun mevsimi Nisan, Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarıdır. Bu dönemlerde haftada 3-4 kez rahatlıkla tüketilebilir.

Bazı Faydaları:

Kanı temizler, idrar söktürür, sinir krizlerini ve beyin yorgunluğunu geçirir, böbrek taşı ve kumunu döker, şeker hastalarının susuzluğunu azaltır, kabızlığa iyi gelir, şişmanlara kilo verdirir, kalorisi düşüktür. Ağrı kesicidir, yaşlılar ve midesi hassas olanlara faydalıdır, vücudu mikroplara ve gribe karşı korur, sinirleri dinlendirip, uykunun düzene girmesine yardımcı olur, ihtiva ettiği Omega 3 sayesinde kalbe faydalıdır.

Semizotunun zeytinyağlı olarak pirinçle veya yeşil mercimekle yemeği yapılabilir veya pişirmeden limon ve zeytinyağı ile yahut üzerine sarımsaklı yoğurt dökülerek salata yapılabilir. En iyisi zeytinyağlı limonlu salatasıdır.

Bir Cevap Yazın

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.