Bağışıklık Sistemini Destekleyen 10 Bitki

Bağışıklık sistemini desteklemek için aşağıdaki 10 bitkiyi öneriyoruz. 

Elma: Her gün bir elma yiyin. Elma bol miktarda flavonoit içerir. Flavonoitler vücudumuzu paslanmaktan koruyan kuvvetli antioksidan maddelerdir, kanserden korurlar. Bolca lif bulundurması dolayısıyla sindirimi düzenler. Kalp hastalıklarına karşı koruyucudur. Kan şekerini düşürmeye yardımcı olur. Son derece düşük kalorilidir, kilo almanızı engeller.

Limon: Bol miktarda C vitamini içerir. Gripten kansere kadar her hastalığa karşı koruyucudur. Günde bir limon yemek sigara içmeyen yetişkinlerin günlük C vitamini ihtiyacının yarısını karşılar. Limon flavonoit’ler açısından  da zengindir. Limonun kabuğundaki D-Limonen maddesinin kanseri durdurduğu kanıtlanmıştır. Bu nedenle limonun kabuğunu da tüketmeye dikkat edelim.

Bamya: Bamya müsilaj adı verilen maddeler açısından zengindir. Bu maddeler sayesinde kendine özgü sümüksü yapıya sahiptir. Müsilaj maddesi sindirim sisteminin iç yüzeyini sanki bir sıva gibi tamamen kaplayarak kanserojen maddelerden ve tahriş edici zararlılardan korur. En iyi bitkisel lif kaynaklarından biridir. Bağırsakları çalıştırır, kabızlığın önüne geçer. Bağışıklık sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur. Vücudumuzdaki en önemli antioksidan maddelerden biri olan glutatyon bamyada bolca bulunur. Glutatyon hücrelerimizdeki DNA yapısına saldıran iç ve dış saldırganlara karşı savunmamızı güçlendirir, kansere karşı korunmamızı sağlar.

Çörekotu: Kuvvetli antioksidan maddeler içerir. Çörekotunda bulunan timokinon maddesi kansere karşı savaşır ve kanser hücrelerinin intihar etmesini sağlar. İltihap giderici etkisi vardır. Bağışıklık sistemini güçlendirir, doğal öldürücü hücreler ile makrofaj hücrelerinin sayısını ve aktivitesini arttırır. Böylece vücudun kansere ve hastalıklara karşı savunma gücünü arttırır.

Soğan: Kansere karşı savaşır. Kanserli hücrelerle savaşırken doğal hücrelere zarar vermez. Kolesterol üzerinde olumlu etkileri var ve kan şekerini düşürmede etkisi büyük, enfeksiyonlardan korunmaya yardımcı. Soğanın etkilerinden faydalanmak için çiğ tüketin, pişirdikten sonra faydasız hale geliyor.

Isırgan: Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, hastalıklara karşı savaşır. Romatizmal hastalıkların iyileşmesine yardımcı olur. Mideyi rahatlatır, gaz şikayetlerini giderir, fazla asit salgısını dengeler. Kanı temizleyerek zehirlerin atılmasına yardımcı olur. Kökü ayrı mucize, iyi huylu prostat büyümelerini engeller.

Meyan Kökü: Kuvvetli bir iltihap gidericidir. Neredeyse kortizon ilaçlarına benzer bir etkiye sahiptir ve kortizonun yan etkilerini göstermez. Ülsere karşı etkilidir, ülsere sebep olan mikrobun mide yüzeyine tutunmasını engeller. Hepatit tedavisinde etkilidir, karaciğer enzimlerini normale döndürür ve karaciğeri korur. Lösemi, kalın bağırsak, prostat, karaciğer ve deri kanserlerine  karşı koruyucu etkisi vardır.

Sarımsak: Sarımsağa kokusunu veren alliin maddesinin kansere karşı koruyucu ve tedavi edici etkileri vardır. Sarımsağın içindeki alliin dövüldüğü zaman allicin maddesine dönüşüyor. Sarımsağın etkili olabilmesi için bu dönüşüm şart. Yani sarımsağı önce dövün, sonra yiyin. Virüs ve bakterileri öldüren maddeler içerir. Doğal antibiyotiktir. Kan şekerini dengelemeye yardımcıdır. Şeker hastalarında tedaviye yardımcı olur. Kansere, kolesterole ve kalp hastalıklarına karşı da etkilidir.

Yeşil Çay: Kuvvetli bir antioksidan. Bağışıklık sistemini destekler. Ağızdan kalın bağırsağa kadar tüm sindirim sistemi kanserlerine karşı koruyucudur. Ayrıca meme, prostat, akciğer ve cilt kanserlerine karşı da etkilidir. Diş çürüklerine neden olan bakterileri öldürür. Yemeklerden sonra bir fincan yeşil çay içmek dişlerinizi çürümekten koruyabilir. Metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakıcıdır.Yüksek tansiyon ve kalp hastaları dikkatli tüketmelidir, çarpıntı ve tansiyonda yükselme yapabilir.

Domates: Bağışıklık sistemini destekleyen en önemli sebzelerdendir. Kansere karşı koruyucudur, özellikle prostat, cilt, mide ve akciğer kanserlerine karşı. Bol miktarda C vitamini içerir. Kalp hastalığına karşı koruyucudur. Kabuklarıyla birlikte tüketilmelidir.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.