Bağışıklık Sistemini Zayıflatan 10 Sebep

Bağışıklık sistemini zayıflatan sebepleri genel olarak 10 başlık atında toplayabiliriz.

Sigara: Kanserlere sebep olması ve pek çok hastalığa davetiye çıkarmasının yanında, doğal öldürücü hücrelerin aktivitesini azaltır. Sağlıklı yaşamak ve dengeli çalışan bir bağışıklık sisteminizin olmasını istiyorsanız, sigara içmeyin ve yanınızda da içirmeyin. Unutmayın, pasif içici olmak da en az aktif içici olmak kadar sağlığa zarar veriyor.

Yetersiz Beslenme: Bağışıklık sisteminin direncini düşüren en yaygın nedendir. Vücudun ihtiyacı olan temel maddelerin yetersiz miktarda alınması bağışıklığı zayıflatır ve hastalıklara zemin oluşturur.

Şeker Tüketimi: Aşırı miktarda şeker ve şekerli  gıda tüketimi bağışıklık sistemini zayıflatır. Şekerin ağızdan içeri girdikten sonraki 30 dakika içinde olumsuz etkileri başlar ve 5 saat boyunca devam eder. Akyuvarların yabancı maddeleri parçalama yeteneklerini yarı yarıya azaltır. Düzenli bir şekilde şeker tüketilmesi, bağışıklık sisteminin kronik olarak baskılanmasına yol açar. Şekeri hayatınızdan çıkarın. Şekerin aşırı tüketiminin bağışıklık sistemini bozar ve obeziteye sebep olur. Kanser hücreleri de şekerle beslenir. Şekerin vücudunuz için hiçbir faydası yoktur. Şeker yiyerek vücudun hiçbir temel ihtiyacı karşılanmaz.

Yetersiz Taze Sebze ve Meyve Tüketmek: Düzenli ve yeterli miktarlarda taze sebze ve meyve tüketmemek bağışıklık sistemini zayıflatır. Vitamin ve mineral yönünden zengin, yüksek lifli sebze ve meyve tüketimi bağışıklık sistemini destekler, hasta olma ihtimalini de azaltır. Her sebze ve meyve, mevsiminde doğal olarak tüketilmelidir. Mevsimi dışında sebze ve meyve tüketimi hastalıklara ve kansere davetiye çıkarır.

Obezite: Tıpkı yetersiz beslenmek gibi, aşırı kilolu olmak da bağışıklık sisteminin dengesini bozuyor. Sık sık hastalanmamak için fazla kilolar verilmeli.

Alkol Tüketimi: Alkol tüketenlerde, doza bağlı olarak bağışıklık sistemi hücrelerinin işlevlerinde azalma olur.

Olumsuz ve Karamsar Duygu Düşünce Yapısı: Duygusal durumunun bağışıklık sistemini doğrudan etkisi vardır. Mutlu ve olumlu bir tutum ve ruh haline sahip olanlarda bağışıklık sistemi çok daha iyi çalışır. Tam tersi bir durum, yani depresif ve mutsuz bir ruh hali ise bağışıklığın zayıflamasına neden olur. Mutsuz ve karamsar olduğumuz zamanlarda daha kolay hastalanırken, mutlu, huzurlu ve olumlu olduğumuz zamanlarda kolay kolay hastalanmayız.

Stres: Stres durumu, vücutta stres hormonu adı verilen, ‘adrenalin’ ve ‘kortizol’ gibi bir takım hormonların salgılanmasını artırır. Bu hormonlar, timus bezinin gerilemesine yol açar ve bağışıklık sistemini zayıflatır. Sonuçta kişinin kanser ve diğer hastalıklara yakalanma olasılığı artar. Bu nedenden dolayı, kanser hastalarının strese girmemeleri, mutlu, huzurlu ve umutlu olmaları iyileşme ihtimallerini arttırır.

Az Su İçmek: Yeteri kadar su tüketmeyenlerde bağışıklık sistemi olumsuz etkilenir. Normal kilodaki yetişkin bir insanın günde 2 ile 3 litre arasında su tüketmesi gereklidir.

Yalnız Yaşamak: Yalnız bir hayat süren insanların, kalabalık yaşayan insanlara göre daha fazla hastalandıkları gösterilmiştir. Yalnız kalmayın, hayatınızı zenginleştirin, etrafınızı sevdiklerinizle donatın.

-Alıntı- (Dr. Ümit Aktaş, İlaçsız Yaşam)

 

Bir Cevap Yazın

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.