Bitki Çayı Demlemeyi Biliyor Muyuz?

Yaz kış demeden sürekli tükettiğimizden olsa gerek çay denilince hepimizin aklına siyah çay gelir. Bitki çaylarını ise ancak hastalıkların baş göstermeye başladığı soğuk kış günlerinde hatırlarız. İşte böyle zamanlarda birçok kişi bitki çaylarının yararını birebir görmesine rağmen, bazılarımız da hiçbir fayda görmediğini iddia eder. İnsan sormadan edemiyor; Acaba gerçekten de bitki çayları faydasız mı, yoksa biz yanlış demlediğimiz için mi faydasını göremiyoruz?

Kısaca özetleyecek olursak bitki çayları, kullanacağımız bitkinin türüne göre sıcak demleme, kaynatma ve oda ısısında suda bekletme olmak üzere üç farklı yöntemle hazırlanır;

Sıcak demleme: Yaprak, sap, çiçek gibi sert yapılı olmayan ve kolay çözünebilen bitki kısımları ile çay hazırlamak istersek tercih edeceğimiz yöntem sıcak demleme olmalıdır. Bu yöntemde çayı yapılmak istenilen bitki demliğe konulur ve üzerine kaynar su döküldükten sonra 3-5 dakika demlenmeye bırakılıp süzülür. Adaçayı, ıhlamur gibi çaylar bu yöntemle hazırlanmalıdır.

Kaynatma: Kök, kabuk ve tohum gibi sert bitki kısımları ile çay yapacaksak kaynatma yöntemi tercih edilir. Etken maddelerin suya geçebilmesi için kaynatmak şarttır aksi takdirde çaydan beklenen fayda elde edilemez. Bu yöntemde üzerine soğuk su ilave edilen bitki kısık ateşte kaynamaya bırakılır ve kaynama başlangıcından itibaren 10-15 dk. kaynatılır. Kök zencefil ve kuşburnu çayını bu yönteme örnek verebiliriz.

Oda ısısında bekletme: Sıcak hazırlandığında çaya geçmesi istenmeyen maddeler bulunan bitkilerden çay hazırlanmak istendiğinde ise bu yöntem tercih edilir. Bu yöntemde çayı hazırlanmak istenen bitki soğuk suda 4-12 saat beklenip süzülür, içileceği zaman hafifçe ısıtılır. Örnek olarak keten tohumu çayını bu şekilde hazırlayabiliriz.

Maksimum fayda için bitki çaylarını her zaman taze olarak hazırlamayı ve sabah-akşam olmak üzere günde en az iki defa almayı da unutmayalım.

 

 

Bir Cevap Yazın

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.