Diyet Ürünlere Dikkat!

Diyet yapmak isteyen kimseler çoğu kez ‘diyet’ ya da ‘light’ etiketleriyle pazarlanan yiyecek ve içeceklere talep gösteriyor. Peki gerçekten bu ürünler güvenli mi? Bunları tüketip de sağlıklı kalmak mümkün mü? Bu ürünlerle diyet yapmak mümkün mü?

‘Diyet’ ve ‘light’ adı altında satılan endüstriyel ürünlerin çoğunda pancar, şeker kamışı ve mısır şekeri yerine, aspartam (E951), sakkarin ve sodyum potasyum ve kalsiyum tuzları (E954), asesulfam K, (E950), sukraloz (E955), aspartam – asesülfam tuzu (E962), siklamik asit ve sodyum ve kalsiyum tuzları (E952), taumatin (E957), neohesperidin DC (E959), Sorbitol, (i) Sorbitol, (ii) Sorbitol şurubu (E420), mannitol (E421), izomalt (E953), maltitol, şurubu (E965), laktitol (E966), ksilitol (E967) ve eritritol (E968) gibi yapay tatlandırıcılar kullanılmaktadır.

Diyet ürünü olarak pazarlanan kola, gazoz, meyve suyu, yapısı değiştirilmiş maden suyu, enerji içecekleri, salam, sosis, bisküvi, çikolata, kek, kraker gibi ürünler sağlık açısından şekerli ürünlerden daha tehlikeli olabilir. Bu ‘diyet’ ürünlerin diyabet ve obeziteyi daha da artırdığına dair sayısız bilimsel bulgu mevcut.

`Diyet’ olarak pazarlanan bu ürünlere rafine şekerden daha ucuz ama 200 ila 13 bin kat daha ‘tatlı’ olan katkılar ekleniyor. Daha da pahalıya satılan (mantıken ucuz olması gerekir) bu ürünleri tüketen kimselerin, kilo vermek bir yana aksine kilo aldıkları görülmüştür. ‘Az yemek’ söz konusu olmadığı müddetçe farklı alternatifler çözüm değil, soygun aracıdır.

-Alıntı- (Kemal Özer)

 

Bir Cevap Yazın

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.