Ekmekte İnsan Saçı ve Domuz Kılı!

Yemek kültürümüzde önemli bir yere sahip olan ve sofralarımızın baş tacı konumunda bulunan ekmek günümüzde zengin, fakir, genç, yaşlı herkesin en çok tükettiği gıda maddelerinden biri. Bu sebeple yediğimiz ekmeğin sağlıklı olması hem bizim sağlığımız hem de toplumun sağlığı açısından çok önemli. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı da bu gerçeğin farkına varmış olacak ki geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir genelge ile çeşitli sebepler ve gerekçelerle ekmeğe imalat aşamasında katılan tam 17 adet zararlı katkı maddesinin kullanımını 1 Temmuz 2013 tarihi itibarı ile yasaklanmıştı. Buna göre söz konusu tarihten itibaren ekmekte yasal olarak sadece buğday unu, maya, bir miktar tuz ve su dışında hiçbir şey kullanılamıyor.

Yapılan bu son düzenleme ile birlikte ekmeğin artık gönül rahatlığıyla tüketilebileceğini düşünenler maalesef kısa sürede yanıldıklarını anladılar. Ortaya çıkan son haberlerle birlikte ekmekteki tablonun sanılandan daha da vahim olduğu ortaya çıktı.

Ekmeğin yapımında kullanılan unun içine fabrikada üretim sırasında, kıvam almasını, çabuk yoğrulmasını ve ekmek pişerken içinin de rahat pişmesini sağlamak amacıyla mutlaka bir miktar L-cystein (sistain) katkı maddesi katılıyor. Bu katkı maddesi unun ambalajında E 920, E 921, E 910 olarak geçiyor ve siyah saçlı insanların baş kılı, domuz kılı ve kaz-ördek tüyünden imal ediliyor.

Bu durumda hem sağlığa zararlı hem de dinen haram olan bu maddelerden kendimizi koruyabilmemiz için öncelikle çevremizde katkısız ekmek üreten ve güvenilir un kullanan fırınları araştırmalı veya ekmeğimizi evimizde ekşi maya ile kendimiz yapmalıyız.


Bir Cevap Yazın

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.