Esmer Şeker Gerçeği

Esmer şeker ile kristalize şeker arasında fazla bir fark yoktur. Şeker, üretim aşamasında karamelize olur ve bu yüzden bütün şekerler esmerdir. Fakat yıkandıkça üzerindeki karamel atılır ve rafine edildikçe beyazlaşır. Yani esmer şeker, yediğimiz beyaz şekerin üretimdeki bir önceki aşamasıdır. Dolayısıyla yapılan şey, ürünü daha yüksek fiyata satabilmek için uygulanan ticari bir tuzaktan ibarettir.

Bir diğer ifade ile esmer şekerin % 90’ ı bildiğimiz beyaz şekerdir.

Kalori miktarları birbirine çok yakın olduğu için zayıflayan kişilerin beyaz şeker yerine esmer şeker kullanmasının hiçbir yararı yoktur. 100 gram esmer şeker 373 kilokalori, aynı miktarda beyaz şeker 396 kilokalori içerir.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken birşey daha var: Esmer şeker kristalleri daha küçük olduğu için, daha fazla sıkıştırılabiliyor. Yani aynı hacimde esmer şeker, beyaz şekere oranla daha yüksek kalorili oluyor. Örneğin 1 tatlı kaşığı esmer şeker 48 kalori iken, 1 tatlı kaşığı beyaz şeker 45 kaloridir ve tadı da biraz daha karamelimsi olduğu için aynı tatlılığı yakalamak için biraz daha fazla kullanmanız gerekebilir.

Bir Cevap Yazın

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.