Et & Tavuk Pedleri Zehir Saçıyor!

Endüstriyel bir tavuğun vücudunda yaklaşık 200gr kan vardır. Kesim sırasında kanın bir kısmı akıtılır. Ancak, tavuklarda yapılan şoklama gibi işlemler nedeniyle tavukların damarlarında su ile yıkama sırasında kan kalır. Tavukta kan kalması bir yandan ağırlığını arttırır,  diğer yandan da et renginin morlaşmasına neden olur. Başka nedenlerle de olsa, tavuğun beyaz gözükmesi için kanserojen klor sıkılır. Piyasadaki tavukların tümü malesef klorludur. Kimileri, tavuklara sıktıkları klorun kalıcı olmadığını iddia etmektedirler. Ama bu tüketiciyi yanıltmaya yönelik bir  bilgi. Sağlıklı bir tavuğun rengi insan teni rengine yakındır.

Ambalajlanmış tavukların kaplarının altında tavuk pedi adı verilen bir malzeme çıkar. Bu ped, 50 grama kadar sıvı emebilir. Peki, bu ped nasıl bir maddedir ve neden eklenir? Tavuk ambalajlarına konulan bu pedler çok sayıda kimyasal madde ile etil alkolden meydana gelir.   SEL(selüloz), SAP(selüloz ve süper abzorban polimer), AL(airlaid), nonwoven, polietilen, PE veya NW film ve etil alkol gibi maddelerden oluşur. Ne kadar SAP kullanılırsa, pedin emiş ve sıvı tutuş kapasite de artar. Bu pedin tavuk, et ve balıklarda kullanılmasının birkaç amacı vardır.  Bunlar;

-Kanı ve suyu emmesi. Bu ise taşıma ve depolama sırasında kuruluk sağlar ve kokuşmayı önler. Bu peddeki su ve kan da, ağırlık olarak tüketiciye yansır.

-Barındırdığı alkolü ete vermesi nedeniyle, etin kaliteli gözükmesini sağlar. Böylelikle tüketici, klorlu, alkollü ve petrokimya kalıntıları içeren ürünü tüketmiş olur.

“Şeytan Ye Diyor” isimli kitaptan alınmıştır.

Bir Cevap Yazın

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.