Ev Yapımı Deodorant

Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte pek çok kişi ter kokusundan kurtulmak için yine deodorantlara başvuracak. Hâlbuki deodorantlar içeriklerindeki alüminyum bileşikleri ve parabenler dolayısıyla insan sağlığı açısından çok tehlikeliler ve de özellikle bayanlarda meme kanserini tetikleyebiliyorlar.

Hem ter probleminden kurtulup hem de deodorantların sağlığımız üzerindeki bu zararlarından korunmanın yolu ise evde kendi deodorantımızı yapmamızdan geçiyor.

Malzemeler:

  • Bir parça doğal kakao yağı veya hindistan cevizi yağı
  • Buğday nişastası
  • Karbonat
  • Aromatik eter yağı (lavanta yasemin veya portakal olabilir)

Yapılışı:

Kakao veya hindistan cevizi yağı benmari usulü ile eritiyoruz ve içine nişasta ile karbonat ekliyoruz. Karbonat tutucu özelliğe sahip olduğu için birkaç damla eter yağını da karbonatın üzerine damlatıyoruz. Yaptığımız bu karışım krem kıvamında olmalı. Kakao yağınız fazla geldiyse içine bir miktar daha nişasta koyup kıvamı tuturabiliriz.

Bu karışımı daha sonra başka bir krem kutusuna koyup buzdolabında saklayabilirsiniz. Kullanacağınız vakit krem sürer gibi bir miktar koltuk altınıza sürmeniz yeterli.  Yaptığımız bu deodorant hem kötü kokuları engelleyecek hem de koltuk altı derinizi besleyecektir.

 

Bir Cevap Yazın

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.