Haydi Organik Beslenelim!

Ne yiyoruz, ne içiyoruz acaba? Yediğimiz tavuk gerçekten tavuk mu ya da içtiğimiz süt gerçekten süt mü?

Artık yanlış beslenme alışkanlığımıza dur diyelim ve öncelikli olarak organik beslenmeye karar verelim. Karar verir vermez hemen yüzde yüz organik beslenmemiz tabii ki mümkün olmayabilir. Her şey adım adım, tükettiğimiz besinlerin ne kadarını organikleştirebilirsek bizim için o kadar iyi.

Besinlerimiz dışında besinlerimizle birebir ilişkili olan malzemelerimizi gözden geçirelim. Örneğin mutfakta kullanılan malzemelerin, saklama ve hijyen koşullarının organik beslenmede önemli rolü bulunuyor. Dolayısıyla kimyasal madde içeren malzemelerden yapılan saklama kaplarını, aletleri de bir kenara atalım. Keşke tüm mutfak aletlerimiz tahtadan olsa :)

Zaman geçtikçe organik besinlerimizi arttırmaya çalışalım. Kullandığımız şekerden tuza, zeytinyağdan süt ürünlerine, turşudan salçaya tüm ürünlerimizi organik ürünler arasından seçelim. En azından yoğurdumuzu evde kendimiz yapalım, ayçiçek yağını kullanmayı bırakalım :)

Şunu da unutmayalım ki, bir besinin organik olabilmesi için, besinin ortaya çıkışında aracı olarak kullanılan tüm malzemelerin de organik olması gerekir. Örneğin bir yumurtanın organik olabilmesi için tavuğun yediği yem dahi organik olmalıdır.

Şimdilik bu şekilde giriş yapmış olalım, zamanla detaylı yazılarımızı ekliyor oluruz…

 

Bir Cevap Yazın

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.