Hijyenin Kirli İç Yüzü!

Hijyen kelimesi Yunancada sağlık anlamındaki hygies kelimesinden türemiştir. Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılan uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerine hijyen denir. Üreticiler evlerimizin temiz olmasının yanı sıra hijyenik olmasının da gerektiğini, bunun için de çamaşır suyunun tek çözüm olduğunu anlatıp dururlar. Çünkü bunu yaparak bu kimyasalları satarlar. Şu an piyasada 85 binin üzerinde kimyasal temizleyici çeşidi var. Bunlar sularımıza, toprağımıza, soluduğumuz havaya karışmakta ve vücutlarımızda depolanıp çok ciddi hastalıklara yol açmaktadır. Sprey boyalar, dezenfektanlar, fırın temizleyiciler, mobilya parlatıcıları ve diğer tüm sprey ürünler soluduğumuz havaya karışır. Boyalar, temizleyiciler ve lavabo açıcılar organik maddeleri parçalayan organizmaları zehirleyebiliyor. Hâlbuki bu parçalama doğal döngünün işlemesi açısından zincirin olmazsa olmaz halkalarından biridir.

Bunun yanı sıra yapılan araştırmalarda hamilelikte ve doğumdan sonra çamaşır suyu dezenfektan, böcek ilacı, halı temizleyicisi gibi maddeleri sık kullanan annelerin çocuklarının ciğerlerinde hırıltı, 8 yaşından sonra da çocukların solunum yeteneklerin de azalma olduğu tespit edilmiştir. Son yıllarda artış gösteren hastalıklardan biri olan alerjiye  gelişmiş ülkelerde daha sık rastlanıyor. Bunun en önemli sebeplerinden biri olarak ise “hijyen teorisi” gösteriliyor. Köylerde yaşayan veya çok çocuklu kalabalık ailelerin çocuklarının bazı mikrop veya parazitlerle daha sık karşılaşmaları, bağışıklık sistemlerinin daha iyi gelişimine sebep olmaktadır. Böylece bağışıklık sistemindeki denge daha iyi korunmakta alerjik hastalık daha az görülmektedir. Şehirde yaşayan ve daha hijyenik ortamlarda büyüyen çocukların ise mikroplarla daha az karşılaşması sonucu bağışıklık sistemlerinin dengesi bozularak alerjik hastalıklar artmaktadır.

Gerçek anlamda hijyen; sağlıklı bir yaşam adına alınan temizlik önlemlerinin bütünüyken, nasıl oluyor da içerisinde sağlığımız için tehlikeli kimyasallar barındıran sözüm ona temizlik ürünleriyle birlikte anılabiliyor?

Kaynak: (Erkan Şamcı: Ekolojik Temizliğin Kitabı)

Bir Cevap Yazın

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.