Msg-Mono Sodyum Glutamat Tehlike Saçıyor!

”MSG diye bir katkı maddesi var. Mono Sodyum Glutamat. Yiyeceklere konunca tadının beyin tarafından güzel algılanmasını sağlıyor. Tatlı, tuzlu farketmiyor, neye konsa tadı güzelmiş gibi geliyor. O yüzden üreticiler en berbat ürünlere dolduruyolar bunu. Bunun zararlarının hepsi çok sayıda çalışmayla kanıtlanmış ve bununla ilgili bir rapor Dünya Sağlık Örgütüne sunulmuş durumda. İnternette araştırılabilir: 

ZARARLARI:
- Bu madde nörotoksin. Sinir hücrelerine zarar veriyor. Yol açtığı hastalıklar merkezi sinir sistemi tahribati ve buna bağlı olarak Alzheimer, Parkinson, Huntington hastalıkları, Sara (epilepsi).
- Retinal dejenerasyon (göz retina tabakası hasarı)
- Yağ birikimi, doyma mekanizmasında bozukluk, obezite
- Büyüme hormonu baskılanması
- Pankreas hasarı, insülinde artış ve buna bağlı olarak diyabet
- Böbrek ve karaciğerde hasar
- Bu madde hamilelerde plasenta bariyerini geçebiliyor yani bebek de aynı etkilere maruz kalabiliyor.

ŞU AN PIYASADAKI NEREDEYSE TÜM CIPSLERDE BU MADDE VAR. GÜVENLI OLDUĞUNU IDDIA EDEN CHEETOS’U BILE KONTROL ETTIM, VAR. TADINI GÜZELLEŞTIRMEK IÇIN HEPSI KULLANIYOR.

IÇINDE BULUNDUGU DIGER ÜRÜNLER KONUSUNDA BILGIM YOK, ETIKETLERI KONTROL ETMEKTE FAYDA VAR.

BU ZARARLAR ORTAYA ÇIKINCA MADDENIN İSMİNİ DEĞİŞTIRMEYE BAŞLADILAR. IÇINDE MSG, MONO SODYUM GLUTAMAT, GLUTAMIC ASIT KISACA GLUTAMIN VEYA GLUTAMAT BULUNAN SEYLERDEN UZAK DURULMALI.

Not: Bugün pilav yapıcakken son aldığımız etsu tablete baktım koruyucu katkı maddesi içermez yazıyor. Daha sonra yan tarafında küçücuk içeriğinde bulunanlarda mono sodyum glutamat yazıyordu. Hala bu MSG yasaklanmadı. Patos, yeni reklam kampanyası ile “yedikçe yersin, tükenince tükenirsin!” diyor… Neden acaba? İçeriğine bakın. Çok fazla gıda ürününde kullanılıyor. Hazır çorbalarda kullanılıyordu, şimdi kaldırdılar ve özellikle üstlerinde Mono Sodyum Glutamat içermez yazıyor. Ama hala çok fazla üründe kullanılıyor. O yüzden aldığınız gıda ürünleriğinin içeriğine bakın. İnternette araştırırsanız çok fazla bilgi veren site görüceksiniz. Bununla birlikte aşılarada koymuşlar nasılsa kimse sorgu sual yapmıyor. Google’da “MSG poisoning” diye aratma yapın görsellere bakın. Amerikada bunu kullanmayan restoran nerdeyse yokmuş. Bütün anne ve babaların çocuklarını bu ürünlerden uzak tutması gerekir.

Kaynak: Gıda Raporu

 

Bir Cevap Yazın

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.