Mutfağınızdan Plastik Malzemeleri Çıkarın!

Hiçbir gıdayı plastik kaplarda saklamamalısınız. Özellikle sıcak yiyecekleri asla plastik kaplarda barındırmayın. çünkü sıcak yiyecekler plastik ile etkileşim içerisine girdiklerinde kanserojen olabilecek değişik kimyasal maddelerin ortaya çıkmasına neden olur.

Ayrıca derin dondurucuya koyduğunuz kaplar derin dondurucuda sıcak etki yapar ye kendi içlerinde moleküler kırılmalar meydana gelebilir. Bunun sonucunda da plastiğin zararlan yiyecek ve içeceklerimize geçer. Asitli yiyecek ye içecekleri de çok uzun süre plastik kaplarda tutarsaniz onlar da yine toksik olarak etkilenecektir.

Gıda için en uygun olan kaplar; cam, porselen ve seramik kaplardır. Cam kavanozlar gıdaları en iyi saklayan kavanozlardır. Gıda maddeleri dayanıklı olsalar dahi bir süre sonra kurtlanabilir veya mantarlaşabilirier. Bu yüzden onları en iyi koruyacak madde camdır.

Plastik bardakları günlük hayatınızdan çıkartın. Çünkü soğuk ve özellikle sıcak içeceklerde daha çok olmak üzere yamuulur ve içerisindeki aktif bazı kimyasal maddeler içeceklerimize geçer. Bu nedenle mutfağınızda cam bardakları tercih edin.

Kısaca plastik olan bütün malzemeleri mutfağınızdan çıkartın. Çünkü bu petrol türevleri hayatımıza girdikten sonra son 50 yıldır ucuz oldukları için ve bize güzel sunuldukları için hayatımızda yer ettiler. Ancak şu anki bilimsel bilgilerle anlaşılmıştır ki plastikler insan sağlığı için zararlıdır. Plastik damacanalar ve su şişeleri de hayatımızda en çok yer alan malzemelerdir ve bunlar sağlığa zararlıdır.

Kaynak: (Erkan Şamcı: Ekolojik Temizliğin Kitabı) -

 

Bir Cevap Yazın

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.