Propolis Nedir?

Propolis, arı kovanlarında bulunan kahverengi bir zifttir. Yüksek antimikrobiyal ve bakterisid etkisinden dolayı anjin, diş eti hastalıkları. dış ve iç yaralar, yanıklar, egzama, mantar, basur, tüberküloz, frengi, kemik hastalıkları ve benzeri hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Kullanma metotları;

  • Nohut büyüklüğündeki propolisi eriyinceye kadar ağızda tutmak veya sakız gibi çiğnemek anjine, diş eti hastalıklarına, kemik erimesine diş ağrısına, mide, ağız ve dil yarasına iyi gelir.
  • 1 kilo tereyağı emaye bir kapta kaynatılır, 80 dereceye kadar soğuyunca içine parça parça kesilerek 100-200 gr propolis eklenir. Bir kaba 80 derece sıcaklığında su konur ve içine tereyağ ve propolisin bulunduğu diğer kap konularak 20-30 dakika karıştırılır. İç hastalıklarında ve iç yaralarda sabah aç karnına 20 gr. yutulur. Cilt hastalıklarında cilde ve yaralara sürülür. Bu karışımı sağlıklı insanlar da kahvaltıda ekmeğe sürerek ve bitkisel çayla tüketebilir.
  • Propolis ısıtılarak siğiller üzerine konur ve iyice bantlanır. Siğiller diplerinden çıkıp düşünceye kadar bekletilir.

Propolis buzdolabında, serin ve karanlık yerde yıllarca saklanabilir, şifalı özellikleri kaybolmaz, hatta durdukça artar.

-Alıntı- (Gerçek Tıp – Aidin Salih)

Bir Cevap Yazın

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.