Sağlıklı Hijyen İçin Ne Yapmalıyız?

Zehirli olmayan doğal temizlik ürünlerini kullanmalıyız. Bu temizlik ürünlerini evde kendiniz hazırlayabilirsiniz. Bu ürünleri hazırlamada kullanacağınız ürünlere bir iki örnek verelim.

Sirke

Meyve ya da tahılların mayalanmasıyla elde edilen bir sıvıdır. Sirke; yemek ve salatalarımıza çeşni veren, ayrıca turşu yapımında kullanılan ekşi (asitli) bir maddedir. İçeriğindeki asit; mikropları öldürür, yağı parçalar, mineral kalıntıları çözer. Ayrıca koku giderici özelliği vardır.

Fayansları, halıları, kesme tahtalarnı, porselen, kristal ve cam eşyalarını temizler. Lavabo ve tuvaletlerdeki pis kokuları yok eder.

Limon

Metalleri parlatır. Buzdolabı, fırın, kesme tahtası ve çöp kovasının kötü kokuları yok eder.

Tuz

Buzdolaplarını, kızartma tencerelerini, hasır mobilyaları ve suni çiçekleri temizler. Kumaşlardaki yağ lekelerini ve ahşap yüzeylerdeki su lekelerini çıkartır. Tencere ve tavalara yapışan yemek kalıntılarını çıkartır.

Karbonat

Sodyum bikarbonat olarak da bilinen bu malzeme her zaman mutfaklarımızda bulundurduğumuz ve bakkal ya da marketlerde kolayca bulabileceğimiz bir üründür. Karbonat, ekolojik temizlikte kullanabileceğimiz çok ekonomik bir üründür. Beyazlatıcı ve koku giderici özellikleri vardır, çaydanlıkları, kahve makinelerini, biberonları, kesme tahtalarını, ev aletlerini ve daha birçok aksesuarı temizler. Mücevherleri, çelik ve mermer yüzeyleri parlatır.

Boraks

Belki de bugüne kadar bu ismi hiç duymadınız. Boraks; su, oksijen, sodyum ve bordan meydana gelir. Evlerimizde bize birçok konuda yardımcı olacak bir üründür. Antiseptik, antifungal, antibiyotik, koku giderici, leke çıkarıcı ve dezenfektan özellikleri olan doğa! kaynaklı bir mineraldir. Küflenmeyi önler. Tıkanan lavaboları açar. Boraks kullanırken yutmamalı ve direkt olarak ağız ve burun yoluyla koklayıp ciğerlerimize çekmemeliyiz. Boraksı eczane, aktar, temizlik ürünleri satan dükkanlardan veya marketlerin temizlik reyonlarından tedarik edebilirsiniz.

Bitkisel Yağ Tabanlı Sıvı Sabunlar (Arap sabunu vs.)

Bu tür sabunlar hayvan yağı içeren ya da petrol tabanlı sabunlara tercih edilmelidirler. Bu sabunlarla yapacağınız temizlik, sağlık açısından da hiçbir tehdit oluşturmaz.

Çamaşır Sodası

Sodyum karbonat adlı bir mineraldir. Katı ve sıvı yağlar, kir ve pek çok petrol ürünlerinin etkin temizleyicisidir. Aynı zamanda su yumuşatıcı ve sabun köpürtücü özellikleri de bulunur. Yakıcı özelliği nedeniyle, uygularken lastik eldiven kullanmak doğru olur.

Esans Yağlar

Bir iki damla limon, turunçgil, elma, lavanta nane ve benzeri yağlar ile ev yapımı temizleyicilere hoş bir koku kazandırabilirsiniz.

 

Kaynak:  ((Erkan Şamcı: Ekolojik Temizliğin Kitabı))

 

Bir Cevap Yazın

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.