Sık Yemek Sağlıklı Mı?

Günümüz diyetisyenlerinin bir çoğu diyet yapacaklara az fakat sık sık yemek yemelerini tavsiye eder. Bu tespit maalesef bilinenin tam aksine yanlıştır.  Az da olsa çok da olsa sık sık yemek yemek vücut sağlığı açısından doğru değildir. Sebep; sindirimi engelliyor olması.

Sindirim mekanizmasının başlaması için az ya da çok yemek önemli değildir. Yenilen en ufak bir besin bile sindirimi başlatmak için yeterlidir. Sindirim yeni başlamışken ve henüz son bulmamışken yeniden yemek yiyerek mideye yeni besinleri göndermek bir önceki sindirimin sağlıklı bir şekilde yapılmasını ve tamamlanmasını engeller. Nasıl pişmiş yemeğe su katılmaz ise sindirim sırasında mideye de yeni besin gönderilmez, gönderilmemelidir.

İbn-i Sina’ya “Hastalık nedir?” diye sormuşlar, İbn-i Sina da “Bir önceki yediğini sindirmeden ikinci bir yemeği yemektir.” cevabını vermiştir.

Normal bir yemek sonrası gerçek sindirim için en az 5-6 saat beklemek gerektiği düşünüldüğünde sık sık yemek yemenin ne büyük bir yanlış olduğu çok net anlaşılmaktadır.

Mükemmel bir yapıya sahip olan vücudumuzun sağlıklı olması kendi elimizde…

 

Not: Yazıya kaynaklık eden Mehmet Ali Bulut‘un Can Boğazdan Çıkar adlı kitabını muhakkak okumanızı tavsiye ediyoruz.

 

“Sık Yemek Sağlıklı Mı?” için 0 cevap

Bir Cevap Yazın

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.