Sınırsız Enerji: Nefes Alma Sanatı

Nefes alma bir sanattır ve son derece bilimsel bir sanattır. Nefes alma edimi, hava alıp vermenin ötesinde bir iştir. Bütün fizyobiyolojik reaksiyonları tetikler; bedenimizi oluşturan milyarlarca hücrenin her birini etkiler. Kan dolaşımındaki fazla oksijen, boşaltım sistemini harekete geçirir ve böylece vücut zararlı toksinlerden kurtulur. Beyindeki fazla oksijen, ek enerji ve canlılık sağlar. Meditasyon amaçlı derin nefes alma, bir anlamda vücuda her şeyin yolunda ve kontrol altında olduğunu söyleyen bir anımsatıcıdır.

Nefes alma, her zaman sağlıklı yaşam stoğumuzun bir parçası olmuştur; ama nedense kişi yaşlandıkça, nefes alma bilimselliğini yavaş yavaş kaybeder. Sığlaşır ve karından ziyade göğüsten nefes almaya başlarız.

Peki, nasıl doğru nefes alınır?

Hiç, bir bebeğin nefes alışını izlediniz mi? İçeri dışarı, derin ve düzenli, yavaş, basit ve soğukkanlı. Yakından bakarsanız, kalkan ve inen bölgenin göğüs olmadığını görebilirsiniz. Kalkıp inen, karındır. Daha net söylemek gerekirse, hareket eden bölge, diyafram, başka bir deyişle göğüs ile karın boşluğu arasındaki kastır.

Şimdi bunu kendi nefes alma biçiminizle kıyaslayın. Büyük ihtimalle, farklı olduğunu göreceksiniz. Siz de diğer pek çok insan gibiyseniz, göğsünüz nefes alırken genişler, nefes verirken daralır. Yıllar geçtikçe, karnınızı içinize çekmeyi öğrenmişsinizdir.

Sorun şu ki bu durum, çoğu insanın yaşamında normal birşey haline gelmiştir. Yıllar geçtikçe, kronik kirlilik sorunlarının ve temiz hava eksikliğinin hüküm sürdüğü kalabalık bir şehirde yaşamak, karından nefes almadan (göbekten nefes alma da denir) yavaş yavaş göğüsten nefes almaya geçilmesi sonucunu getirmiştir.

Ne var ki, nefes almadaki bu değişiklik, yaşlanmanın doğal bir özelliği değildir. Çoğu uzman, bunun basitçe kötü bir alışkanlık olduğunda hemfikirdir. Ayrıca, bu alışkanlığı yıkarak ve yeniden bir bebek gibi nefes almaya başlayarak, kronik şikayetlerden, başağrılarından ve yorgunluk hissinden kurtulabileceğimize de inanırlar. Üstelik, uygun bir nefes alma tekniğini benimsemek suretiyle, stresten kurtulabilir, kan basıncımızı düşürebilir, kalplerimizi güçlendirebilir ve daha pek çok şey yapabiliriz.

Psikolog Dr. Phil Nuernberger “Nefes alma biçimimiz duygularımız üzerinde ciddi etki yapabilir. İster fiziksel, ister zihinsel, isterse duygusal olsun, stresle ilintili pek çok hastalık, uygunsuz nefes almadan kaynaklanıyor olabilir. Neyse ki bilimsel nefes alma mekanizmalarını benimseyerek bu durumu kolayca tersine çevirmek mümkündür,” diyor.

Sağlık avantajlarının yanı sıra derin nefes alma, insanın kendini daha iyi hissetmesini de sağlar. Yaratıcılığı teşvik eder, belleği canlandırır ve aşırı duygusallığı önler.

Göbekten Nasıl Nefes Alınır?
Oturmak için rahat bir yer bulun. İnce ve rahat giysiler giyin. Şimdi sağ kolunuzu karnınızın üzerine koyun ve aşağıdaki şekilde nefes alın:

1. Burnunuzdan nefes alın, 2’ye kadar sayın.
2. Nefesinizi tutun, 4’e kadar kadar sayın.
3. Ağızdan nefes verin, 3’e kadar sayın.

Nefes alırken karnınızın havayla dolduğunu ve dışa doğru genişlediğini hissedin. Nefes verirken karnınızın indiğini hissedin.

Bunu önümüzdeki bir hafta boyunca günde 3-10 kez yapın. Sağlığınızın nasıl düzeldiğini görün.

Sağlıklı bir yaşam için mutlu nefes almalar!

Bir Cevap Yazın

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.