Tuzdaki Gizli Tehlike!

Her gün bolca tükettiğimiz, yemeklerimizin ve sofralarımızın baş tacı olan tuz yüzünden yavaş yavaş  zehirlendiğimizi biliyor musunuz? Gıda endüstrisi maalesef vücudumuzun vazgeçilmez yapı taşı olan tuzu da aslından uzaklaştırmış ve zararlı bir  maddeye dönüştürmüş durumda.

Marketlerde satılan sofra tuzlarına topaklanmayı engellemek için katkı maddesi olarak ferrosiyonur katılması Türkiye’de rutin bir uygulama. Amerika Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) bu maddenin gıdalarda katkı olarak kullanılmasını yasaklamış olsa da, bizim canımız Amerikalılarınkinden daha ucuz olsa gerek ki ülkemizde henüz herhangi bir kısıtlama mevcut değil.

Boğaz ve mide yanmalarına, gırtlak zedelenmelerine, iç kanamalara, baş dönmesine, alerjik reaksiyonlara ve beyin kanamalarına yol açtığı bilinen ferrosiyanürü, tuz ambalajlarının üzerindeki E535, E536 ve E538 gıda katkı kodlarından rahatlıkla tanıyabilirsiniz.

Eğer sağlığımıza biraz olsun önem veriyorsak rafine edilmiş ferrosiyanürlü sofra tuzu yerine vücudumuz için gerekli tam 84 faydalı mineral ihtiva eden kaya tuzunu kullanmamız gerekmekte.

Konuyla ilgili Show TV’in yaptığı haber için;

Tuzda Siyanür Tehlikesi

Bir Cevap Yazın

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.