Yazın Ne Yemeli?

Yaz faslı girip güneş sıcaklığını göstermeye başladığında yemeği ve içmeyi azaltmak, ağır sporlardan kaçınmak gerekir. Yaz sıcakları rahat bir ortamda, mümkünse istirahatla geçirilmelidir.

Yazın mevsiminde kanı kurutacak sıcak tabiatlı baharatlardan, sıcak tabiatlı sebzelerden, sıcaklık veren macunlardan (şekerle hazırlanan ilaçlar) sakınmak gerekir. Hekimler yazın özellikle ağır yiyeceklerden sakınmak gerektiğinin ve yaz sıcaklarında kolay sindirilebilen yemeklerden az miktarda yemek gerektiğinin altını çizerler. Ayrıca yaz mevsiminde bedende safra hıltı arttığından bedenin kuvvetleri azalır ve kuvvetli gıdayı mide sindiremez, bu sebeple de hafif gıdalar yenmelidir.

Tıbbın prensi îbn-i Sina’nın bir sözünü hatırlayalım; “Yaz günlerinde sağlığa uygun hareket şunlardır: Ağır yiyeceklerden sakınmak, az yemek, sıcakta yürümemek ve soğuk havalı yerlerde oturmak”.

Yaz mevsiminde vücudun ısısını arttıracak, kanı kurutacak ve safrayı arttıracak yiyeceklerden yenmemesi gerektiğini defalarca tekrar eden hekimlerin tavsiye ettikleri gıdalar; yaş meyvelerden erik, karpuz ve hıyardı. Yazın soğuk nitelikteki şerbet ve şurupların içilmesi, safrayı kesen soğuk gıdalar ve şerbetlerin kullanılması tavsiye edilir. Yemeklerden, tavuk eti, oğlak eti yenebilir, bunlar koruk ve nar ekşisi gibi safrayı azaltacak ekşilerle beraber pişirilmelidir. Yemeklerde limon veya turunç ekşileri de kullanılmalıdır. Amberbaris çorbası, ekşi elma yemeği, kuzukulağı yemeği yenmelidir.

Prof. Dr. Ayten Altıntaş – Osmanlı Hekimlerinin Sağlık Kuralları

-Alıntı-

 

Bir Cevap Yazın

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.