Sağlıklı Sindirim İçin Bir Sonraki Öğün Ne Zaman Yenmeli?

Sık Yemek Sağlıklı mı? yazımızda sık yemenin sindirimi engellemesi sebebiyle sağlıklı olmadığını belirtmiştik. Peki öyleyse sindirim ne kadar sürüyor ve bir sonraki öğünü yemek için ne kadar beklemeliyiz? 

Bir sonraki öğünü (ya da en ufak bir lokmayı bile) yemek için bir önceki besinin sindiriminin tamamen bitmesi beklenmelidir. O zaman öncelikle sindirimin ne kadar sürebileceğini bilmemiz gerekir.

Temel olarak sindirimin üç hazım safhası vardır;

Birinci Hazım Safhası: Midedeki besinlerin, bağırsakların emilim yapabileceği bir kıvama eriştiği süreçtir. Bu süre besinlerin cinsine ve yapısına göre 3-8 saat sürebilir.

İkinci Hazım Safhası: Vücuda yararlı mineral ve gıdaların bağırsaklardan emilip kana alınması ve oradan da karaciğere geçip şekere, yağa ve benzeri unsurlara dönüştürülmesi sürecidir.

Üçüncü Hazım Safhası: Besinlerin kan yoluyla taşınıp hücrelerde vücut için gerekli enerji ve onarım işlemi için kullanılmasıdır.

Birinci hazım devam ederken yenen, az ya da çok, en ufak bir besin midenin hazım sürecini bozar. Yeni yenen besin önceki yemekle karıştığından hazmedilemez, mayalanmaya ve çürümeye başlar. Midede bulunan önceki besinlerin de çürümesine sebep olur. Midemizde ekşime, yanma, gaz ve şişkinlik gibi belirtileri yaşıyorsak bilin ki birinci hazım safhası bozulmuş ve  midemizdeki besinler çürümeye başlamıştır.

Sağlıklı sindirim için bir sonraki öğünü yeme zamanı, üçüncü hazım safhasından sonra olmalıdır. Fakat maalesef bir çok insan bu süreyi bekleyemez. Bu sebeple eski büyük hekimler “Bari birinci hazmın tamamlanmasını bekleyin…” demişlerdir. Bu süre de en azından 3-4 saat beklemek anlamına gelmektedir.

Hayatımızın kalitesini arttırmak için basit bir kuralımız daha oldu; bir sonraki öğünü en az 3-4 saat sonra ye :)

 

Bir Cevap Yazın

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.